а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ендек

мн. ендеци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 7322
окоп, прокоп, ров
Англиски: ditch Турски: hendek
Примери:
Паднал во ендекот и сиот се извалкал.
Изведенки
ендече ср.
мн. ендечиња
дем.