а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

енергенс

мн. енергенси
Вид збор: Именка, машки род
извор на енергија
Англиски: fuel
Употреба: Технологија
Примери:
Регулаторната комисија за енергетика дели лиценци за снабдување и испорака на енергенси.
Фирмата е увозник на овој енергенс за свои потреби.