а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

енергетика

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 32760
1. Дел од физиката што ги проучува својствата на енергијата.
Англиски: energetics Албански: energjetika
Употреба: Физика
2. Дел од техниката што се занимава со начините на добивање и на користење на различните видови енергија.
Англиски: energetics Албански: energjetika
Употреба: Технологија
Изведенки
енергетски прид.
енергетскиот
Пример: Енергетски систем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК