а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

енергетичар

мн. енергетичари
Вид збор: Именка, машки род
Специјалист за производство, пренос и користење на енергијата.
Употреба: Технологија
Примери:
Сите го завршиле својот дел од работата: и проектантите, и градежниците, и енергетичарите.