а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

енергија

(едн.) енергијата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 1239
1. Својство на материјата да врши движење.
Англиски: energy Албански: energji
Употреба: Физика
Примери:
Топлинска енергија.
Светлинска енергија.
Сончева енергија.
2. Работоспособност, животна активност на човекот.
Англиски: capacity Албански: kapacitet
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК