а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

епидемичен

епидемичниот
Вид збор: Придавка
Што има својство на епидемија.
Англиски: epidemic
Употреба: Медицина
Примери:
Епидемични размери.
Епидемични болести.
Изведенки
епидемиски прид.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК