а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

епидемија

мн. епидемии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 13532
Широко распространета заразна болест од која заболеле поголем број луѓе, животни или растенија.
Англиски: epidemic
Употреба: Медицина
Примери:
По селата завладеа глад, тифус, чума и други епидемии.
Епидемија на чума и на колера.
Епидемија на бруцелоза кај овците.
Епидемија на компирова златица.
Изведенки
епидемиски прид.
епидемискиот
Пример: Епидемиска треска.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК