а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

епизода

мн. епизоди
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 4058
1. Случка, настан што претставува само еден дел од некаков крупен настан, случување или раскажување.
Англиски: episode Албански: epizodë
Примери:
Вакви епизоди во неговиот живот имаше многу.
Интересна епизода.
2. Дел, продолжение од телевизиска емисија, од сериски филм.
Англиски: sequel Албански: epizodë, vazhdim
Примери:
Серијата е составена од четири епизоди што се емитуваат секој понеделник.
Нова епизода од серискиот филм што го гледаме сите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК