а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

епизоден

епизодниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 33870
Спореден, што учествува само во дел од целоста, случаен.
Англиски: episodic
Примери:
епизоден лик, епизодна улога
епизоден минувач, епизодна личност
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК