а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

епизодист

мн. епизодисти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 34174
Лице што игра епизодни улоги, што нема главна улога (во филм, во театар).
Употреба: Сцена
Примери:
Тој беше само епизодист, ама остави голем впечаток кај сите.
Изведенки
епизодистка ж.
епизодистки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК