а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

епика

(едн.) епиката
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 53971
Еден од литературните родови (покрај лирика и драма) кој се карактеризира со опширно и објективно раскажување на некоја случка или настан без да се внесуваат субјективни чувства.
Англиски: epic
Употреба: Литература
Примери:
народна епика
јуначка епика