а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

епилог

мн. епилози
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 10111
1. Поговор, завршен дел од некое литературно дело, еден вид заклучок.
Англиски: epilogue Албански: epilog
Употреба: Литература
Примери:
Оваа книга нема епилог.
2. Крајниот резултат од некакво дејство.
Англиски: ending Албански: mbarim, epilog
Примери:
Епилогот од несреќата беше двајца ранети.