а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

епистоларија

мн. епистоларии
Вид збор: Именка, женски род
1. Книжевно дело напишано во вид на низа од документи.
Англиски: epistolary
Употреба: Литература
Примери:
Писмата-честитки се епистоларија која не носи никакви резултати.
2. Христијанска литургиска книга што содржи низа литургиски текстови.
Англиски: epistolary
Употреба: Црковен термин