а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

епистрофа

мн. епистрофи
Вид збор: Именка, женски род
Повторување на истите зборови на крајот на изразот или на реченицата.
Англиски: epistrophe
Употреба: Граматика
Примери:
Мисли како дете, зборува како дете, се однесува како дете!
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК