а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

епичар

мн. епичари
Вид збор: Именка, машки род
Лице што пишува епови или употребува карактеристики на епски творби во своите дела.
Употреба: Литература
Примери:
Делата на античките епичари се со трајна вредност.
Изведенки
епичарски прид.
епичарскиот
Пример: Епичарски стил.