а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

епопеја

мн. епопеи
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 15488
1. Низа настани што се опишуваат во епска песна.
Англиски: epic Албански: epope
Употреба: Литература
2. Голем, важен историски настан од особено значење за еден народ.
Англиски: epic Албански: epope
Употреба: Преносно значење
Примери:
Илинденска епопеја.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК