а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

епоха

мн. епохи
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 3840
1. Голем временски отсек во историјата на Земјата.
Англиски: epoch Албански: epokë
2. Определен долг период од историјата, науката или културата што се карактеризира со особено важни настани, појави.
Англиски: period Албански: periudhë