а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ерга омнес

Вид збор: Сложенка
Латинска фраза со значење „кон сите“ или „кон секого“.
Латински: erga omnes
Употреба: Правда
Примери:
Името да се употребува ерга омнес.
Судската одлука важи ерга омнес.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК