а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ерген

мн. ергени
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 5290
1. Младо момче, неженето.
Англиски: unmarried boy Турски: ergen Албански: beqar, i pamartuar
Употреба: Архаизам
Примери:
Тој е веќе ерген.
2. Маж што не е женет.
Англиски: unmarried man Албански: beqar, i pamartuar
Употреба: Архаизам
Примери:
Стар ерген.
Јас сум ерген, таа е мома, годините не се важни.
Изведенки
1. ергенски прид.
ергенскиот
Пример: ергенски живот, ергенски итроштини, ергенска слобода
2. ергенче ср.
мн. ергенчиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК