а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

еребица

мн. еребици
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 12379
Полска птица од семејството на фазаните, слична на кокошка, која се лови поради многу вкусното месо.
Латински: Perdix perdix Англиски: partridge
Употреба: Зоологија
Примери:
Полска еребица.
Горска еребица.
Сива еребица.
Шарена еребица.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК