а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ерес

мн. ереси
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 11958
1. Отстапување од учењето на официјалната црква.
Англиски: heresy Албански: herezi
Употреба: Религија
Примери:
Безумна ерес.
2. Отстапување од општоприфатените норми на однесување, од програмата на некое политичко движење, група, партија итн.
Англиски: heresy Албански: herezi
Употреба: Политика , Преносно значење
Примери:
Неговиот став не е ништо друго, туку ерес што ги заразува другите од групата.