а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

еретик

мн. еретици
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 10896
1. Тој што отстапува од учењето на официјалната црква.
Англиски: heretic Албански: eretik
Употреба: Религија
2. отпадник, бунтовник
Англиски: heretic Албански: eretik
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
На крајот моите сопартијци станаа еретици.
Изведенки
еретички прид.
еретичкиот
Што се однесува на еретик и на ерес.
Пример: еретички учења, еретички мисли