а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

еркондишн

мн. еркондишни
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 37381
Клима-уред, апарат што ја одржува саканата температура на воздухот во затворен простор.
Англиски: air condition
Употреба: Технологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК