а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

еродира

еродираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 50818
разори, разорува; нагризе, нагризува
Англиски: erode
Изведенки
еродирање ср.
(глаг. им.) ерозија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК