а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ерозивен

ерозивниот
Вид збор: Придавка
Оној што е подложен на ерозија и што предизвикува ерозија.
Англиски: erosive
Примери:
Ерозивно дејство.
Ерозивен материјал.
Ерозивен терен.
Ерозивно место.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК