а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ерозија

мн. ерозии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 20369
1. Разорување, трошење на Земјината кора под дејство на природни процеси.
Англиски: erosion Албански: gërryerje
Употреба: Геологија
Примери:
Во некои предели се забележани големи ерозии.
Ерозија на почвата.
Површинска ерозија.
2. Нагризување, разјадување на слузокожата.
Англиски: erosion Албански: konsumuarit
Употреба: Медицина
Примери:
Ерозија на желудочната мембрана.
3. Уништување под определени околности.
Англиски: erosion Албански: shkatërrim
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ерозија на моралот.
Ерозија на националниот дух.