а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

еротика

(едн.) еротиката
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 12187
1. Љубовна поезија и литература во која се воспеваат сетилните страсти.
Англиски: erotic Албански: erotikë
Употреба: Литература
2. љубовна страст, љубовен занес
Англиски: erotic Албански: erotikë