а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ерудитивен

ерудитивниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 44213
Што се одликува со ерудиција.
Примери:
Ерудитивен прилог.
Ерудитивна реторска беседа.
Ерудитивен третман.
Ерудитивен роман.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК