а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ерудиција

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 14331
Широко, големо знаење од повеќе подрачја.
Англиски: erudition
Примери:
Не е доволен само талент, потребна е и ерудиција.
Теолошка ерудиција.
Филолошка ерудиција.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК