а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

еруптивен

еруптивниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 23611
1. Вулкански, што потекнува од ерупција.
Англиски: eruptive
Употреба: Геологија
Примери:
Еруптивен предел.
2. Со ненадејно силна и нагласена чувствителност.
Англиски: eruptive
Употреба: Преносно значење
Примери:
Еруптивен глас.
Еруптивна природа.
Еруптивен талент.
Изведенки
еруптивност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК