а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

еруптира

еруптираат; еруптирал
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 37362
1. врши ерупција, исфрла лава
Англиски: erupt
Употреба: Геологија
Примери:
Вулканот еруптира секои сто години.
2. експлодира, кулминира
Англиски: erupt
Употреба: Преносно значење
Примери:
Еруптира триумфот на победниците.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК