а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ерупција

мн. ерупции
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 12561
1. Силно, нагло исфрлање разни материи (лава, вулкански камења, нафта) од внатрешноста на Земјата.
Англиски: eruption Албански: erupcion, shpërthim
Употреба: Геологија
Примери:
вулканска ерупција
ерупција на Етна
Силни ерупции во морето.
2. Ненадеен излив на емоции или на некакви чувства.
Англиски: eruption Албански: erupcion
Употреба: Преносно значење
Примери:
ерупција на чувства
Ерупција на страв измешан со чудење.