а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ер

мн. ерови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 6985
Редуциран вокал во гласовниот систем во старословенскиот јазик; ер голем и ер мал.
Употреба: Лингвистика
Примери:
Еровите во слаба позиција се губат, а во силна се вокализираат.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК