а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

есапи

есапат; есапел; есапен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 13648
1. смета, пресметува
Англиски: calculate Албански: njehsoj
Употреба: Архаизам , Разговорно
Примери:
Ние есапиме дека поминале триесет и пет години од неговата смрт.
2. Оценува, искажува свое мислење, сопствена процена.
Англиски: value Албански: vlersoj
Употреба: Архаизам , Разговорно
Примери:
Таа не го есапи за човек.
3. Зема предвид.
Англиски: take into account Албански: marr parasysh
Употреба: Архаизам , Разговорно
Примери:
Јас не го есапам во моите работи.
Тој не го есапи девојчето.
Изведенки
есапење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК