а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

есапчија

мн. есапчии
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 46425
1. Лице што прави сметки, што умее да смета добро.
Англиски: accountant Турски: hesapçı Албански: llogaritar, hesapxhi
Употреба: Архаизам
2. Лице што проценува со многу строг критериум.
Англиски: pedant Турски: hesapçı Албански: hesapxhi, pedant
Употреба: Архаизам , Преносно значење
Примери:
Тој е есапчија, само мани наоѓа.