а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

есап

мн. есапи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 10435
сметка
Англиски: account Турски: hesap
Употреба: Архаизам , Разговорно
Примери:
Не мешај ми се во мојот есап.
Немам есап - не е исплатливо за мене, не ми одговара.
Изрази
Ако си Турчин, со есап!
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК