а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

есеноска

Вид збор: Прилог
Ранг: 14243
Есента што помина, првата мината есен од моментот на зборувањето.
Примери:
Есеноска се доселија во градот.
Изведенки
есенум прил.
Пример: Есенум ја навестува добрата пролет.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК