а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

есеношен

есеношниот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на есента што е во тек, на минатата или на следната есен.
Англиски: autumnal
Примери:
Есеношен гроздобер.
Есеношни борби.
Есеношна средба.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК