а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

есенцијален

есенцијалниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 20829
Што е важен, суштински.
Англиски: essential
Примери:
Есенцијален поетски јазик.
Есенцијални прашања.
Есенцијални вредности.
Изведенки
1. есенцијално прил.
Пример: Делото им се пренесува на учениците есенцијално.
2. есенцијалност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК