а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

есесовец

мн. есесовци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 32650
Припадник на германска военофашистичка организација во Втората светска војна.
Германски: SS-Mann
Употреба: Историја
Примери:
Тие беа есесовци.
Изведенки
есесовски прид.
есесовскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи