а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

есеј

мн. есеи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 2813
Преоден литературен жанр, кратка расправа за некое прашање од литературата, културата, филозофијата во која на научната обработка ѝ се придружуваат белетристички стилски средства.
Англиски: essay Француски: essai
Употреба: Литература
Примери:
филозофски есеј
поетски есеј
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК