а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ескадрила

мн. ескадрили
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 24827
Основна воздухопловна тактичка единица.
Англиски: wing Француски: escadrille
Употреба: Воен термин
Примери:
Авионска ескадрила.
Ескадрила бомбардери.