а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ескалација

(едн.) ескалацијата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 25665
Засилување, проширување, пораст (обично за нешто негативно).
Англиски: escalation
Примери:
Ескалација на војната.
Ескалација на насилството.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК