а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ескепизам

(едн.) ескепизмот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 35367
Склоност кон барање засолниште од реалноста преку мечтаење, фантазирање итн.
Англиски: escapism
Употреба: Книжевен збор
Изведенки
1. ескепист м.
мн. ескеписти
2. ескепистички прид.
ескепистичкиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК