а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ескивира

ескивираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 32687
1. Се тргне настрана за да одбегне удар.
Англиски: evade Француски: esquiver Албански: eskivoj
Употреба: Спорт
2. Одбегнува да направи нешто.
Англиски: evade Албански: eskivoj, shmangem
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ескивираше да одговори на најважното прашање.
Изведенки
ескивирање ср.
ескивирањето