а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

еснафлија

Види и: еснаф (м.)
мн. еснафлии
Вид збор: Именка, машки род
Член на еснаф, занаетчија.
Англиски: shop keeper Турски: esnaf Албански: esnaf, zejtar
Употреба: Економија
Примери:
Богат еснафлија.
Градски еснафлии.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК