а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

еспадрила

мн. еспадрили
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 33807
(обично во мн.) Лесна летна обувка, обично од платно, со ѓон од коноп.
Примери:
Црвени еспадрили.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи