а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

естаблишмент

мн. естаблишменти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 8259
Општествен слој (во политичкиот, стопанскиот, културниот и друг живот) што ја има привилегијата да го определува начинот на однесување, дејствување и вреднување на разните општествени средини.
Англиски: establishment
Употреба: Општество
Примери:
политички естаблишмент
уметнички естаблишмент
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК