а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

естетизам

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 32855
Во уметноста - пристап при кој се истакнува независноста на уметноста од какви било идејни фактори, а се апсолутизираат естетските средства и ефекти како цел сами за себе.