а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

естетика

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 5103
1. Наука за убавото во природата и во уметноста.
Англиски: esthetics Албански: estetika
2. Убавина, убав изглед.
Англиски: beauty Албански: estetikë, bukuri
Примери:
Естетика во облеката.
Изведенки
естетички прид.
естетичкиот